sobota, 5 marca 2016

Cardline: Zwierzęta

Cardline: Zwierzęta to trochę gra imprezowa, trochę edukacyjna. Wiem, że takie połączenie brzmidosyć dziwnie, ale tak właśnie muszę zaklasyfikować ten tytuł. Tytuł trafił do mojej kolekcji nieco przypadkowo: akurat trafiłam na promocję, a do darmowej wysyłki brakowało drobnej kwoty. Ponieważ jakiś czas wcześniej na jednym z konwentów testowałam Timeline (ta sama mechanika), które całkiem mi się spodobało, postanowiłam zaryzykować zakup Zwierząt.

Charakterystyka

 1. W pudełku z grą znajdziemy jedynie talię 110 dwustronnych kart ze zwierzętami. Z jednej strony widnieje jedynie grafika przedstawiająca dane zwierzę, a z drugiej jest ona wzbogacona o trzy charakterystyki: wagę, długość oraz długość życia.
 2. Przed każdym z graczy należy położyć 4 karty (strona z charakterystykami powinna być zakryta), na środku położyć jedną odkrytą kartę oraz wybrać jedną z charakterystyk, która będzie obowiązywała w rozgrywce i jesteśmy gotowi do gry.
 3. W swojej turze gracz wybiera jedną z leżących przed nim kart i dodaje ją do rzędu kart, leżących na środku stołu w taki sposób, aby wartości danej charakterystyki zachowały rosnący porządek. Jeżeli dodał kartę prawidłowo, to pozostaje ona na środku stołu (tym samym rząd kart się zwiększa, a przypasowanie kolejnych kart jest trudniejsze). Jeżeli dopasowanie nie było prawidłowe, karta trafia na stos kart odrzuconych, a gracz dobiera nową. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy dopasuje wszystkie leżące przed nim karty.
 4. Gra jest dosyć dynamiczna, nawet przy 6-8 graczach nie czekamy długo na swoją kolej.
 5. Im więcej graczy, tym trudniejsza gra. 
 6. Instrukcja jest bardzo dobrze napisana. Zasady są proste, ale należy pamiętać, aby zapoznać wszystkich graczy ze sposobem, w jaki ustalane były wartości charakterystyk dla różnych zwierząt (np. długość ciała ssaków jest mierzona bez ogona, a dla ptaków jest to rozpiętość skrzydeł).

Tak wyglądają grafiki na kartach.

 Zalety

 1. Aspekt edukacyjny. Nawet jeżeli gramy tylko dla rozrywki, to chcąc nie chcąc, sporo informacji zapamiętamy. Z tego względu Cardline: Zwierzęta wspaniale nadają się dla kilkuletnich dzieci.
 2. Krótki czas gry, który pozwala utrzymać skupienie dzieciom, a dorosłym rozegrać kilka partii pod rząd.
 3. Oprawa graficzna. Zwierzęta zostały zilustrowane możliwie realnie, co dodaje jeszcze walorów edukacyjnych.
 4. W gronie dorosłych gra sprawdza się jako przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami lub szybka gra imprezowa. Wierzcie mi, że uszeregowanie niektórych gatunków zwierząt może być sporym wyzwaniem.
Jeszcze więcej kart!

Wady

 1. Chociaż kart jest sporo, to po kilkunastu-kilkudziesięciu partiach zapamiętamy większość wartości i gra nieco się znudzi.
 2. Każda rozegrana partia daje znaczną przewagę nad nowymi graczami.
 3. Losowość w grze jest dosyć spora, a dociąg kart ma duży wpływ na wynik końcowy.
Cardline: Zwierzęta to przyjemna, mała gra. Nie ma "wodotrysków", ale jej urok tkwi właśnie w tej prostocie. Jej dużą zaletą jest uniwersalność: może być wykorzystana jako przerywnik, gra imprezowa lub gra dla dzieci i w każdej z tych ról sprawdzi się bardzo dobrze.
Na koniec zagadka (kryterium to długość ciała): gdzie umieścisz tuńczyka?

Autor: Frédéric Henry
Liczba graczy: 2-8
Czas gry: 15 min
Wiek graczy: od 7 lat
Kategoria: rodzinne, edukacyjne, imprezowe
Wydawca: Asmodee, Rebel (wersja polska)
Zdjęcia wykorzystane w tekście są mojego autorstwa.

12 komentarzy:

 1. Jedna z lepszych gier towarzyskich z dzieciakami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna gra tylko niestety z czasem robi się nudna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na fajną grę :) wciągam ją na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie uniwersalne gry :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będzie w sam raz dla nas i gromadki naszych dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 6. No to jedna z najlepszych gier, bez wątpienia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje dzieciaki bardzo lubią tę serię gier planszowych :) Być może kiedyś znajdę chwilę czasu aby wykonać recenzję całej serii tych gier planszowych. Tymczasem serdecznie zapraszam w wolnej chwili do odwiedzenia mojego serwisu z recenzjami planszówek -> Recenzje Gier Planszowych

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak kończy się szkoła to niestety ciężko jest znaleźć czas z przyjaciółmi, żeby pograć w ciekawe planszówki. Z uwagi na to, że w nadchodzących dnia będę miał dużo wolnego to postanowiłem umówić się z przyjaciółmi na planszówkę z gatunku RPG . Na tę okazję zamierzam zakupić specjalny stół, co możecie powiedzieć o https://www.edinos.pl/nowoczesny-okragly-stol-forset-orzechowy ?

  OdpowiedzUsuń