O mnie

W nowoczesne planszówki gram od 2007 roku. Myślę, że przez ten czas zdobyłam pewne doświadczenie w temacie i chętnie podzielę się nim ze światem :)

W swojej kolekcji mam gry z niemal każdej kategorii. Lubię gry, w których mechanika jest ściśle powiązana z tematyką i klimatem. Nie muszą to być typowe przygodówki (choć bardzo sobie cenię topowe produkcje FFG: Horror w Arkham lub Descenta) - lubię również gry optymalizacyjne (np. Pupile podziemi, Suburbia). Uwielbiam gry z negatywną interakcją, szczególnie dwuosobowe. Nie boję się długich instrukcji, zawiłych zasad czy paraliżu decyzyjnego - im więcej możliwości kombinowania, tym lepiej. Zdarza mi się grać również w lżejsze, rodzinne tytuły, które przy prostych zasadach, pozwalają na sporo kombinowania. A czego nie lubię? Staram się unikać tytułów, które odstraszają szatą graficzną lub są przeznaczone wyłącznie dla "niedzielnych" graczy (nie pogardzę jednak dobrą grą imprezową). 

Wszystkie recenzowane gry pochodzą z mojej prywatnej kolekcji lub z kolekcji moich najbliższych współgraczy. Jeżeli kiedyś miałoby się to zmienić, to na pewno poinformuję o takim fakcie w recenzji. Nie wystawiam ocen punkowych z dwóch powodów. Po pierwsze, są one niemiarodajne. Zamiast tego przedstawiam listę "za" i "przeciw" wraz z uzasadnieniem. Po drugie, opisuję tylko takie gry, które przypadły mi do gustu, więc ocena punktowa byłaby dla nich zbliżona. Trzymam się zasady, że przed opisaniem gry muszę zagrać w nią co najmniej 10 razy, ale zazwyczaj recenzja ukazuje się po kilkunastu-kilkudziesięciu rozgrywkach. Ewentualne wyjątki od tej zasady (dotyczą one przede wszystkim prototypów) wyraźnie zaznaczam we wstępie tekstu.

W miarę możliwości śledzę na bieżąco rynek gier w Polsce, ale z powodu ograniczonych funduszy i czasu wolnego na granie po prostu nie da się sprawdzić wszystkiego na własnej skórze. Nudzą mnie długie recenzje, opisujące zasady i zawiłości rozgrywki. Brakowało mi w sieci zwięzłych, ale treściwych opisów gier. Dlatego tutaj znajdziecie tylko możliwie krótkie opisy samej tematyki gry oraz listę jej zalet i wad. I to tyle. Celowo nie podaję oceny punktowej przy recenzowanych tytułach.

Staram się również publikować inne powiązane z grami planszowymi treści. Jedną z głównych stałych kategorii postów będą propozycje ścieżek dźwiękowych, które wzbogacają rozgrywkę w wybrane tytuły.