sobota, 28 marca 2015

Small World Underground

Small World to znana i lubiana gra, o której pisałam już jakiś czas temu. Systematycznie ukazują się również dodatki, które pozwalają rozszerzyć podstawową wersję gry o nowe rasy i zdolności specjalne. Ukazała się również alternatywna podstawka do gry, która może pełnić funkcję dodatku: Small World Underground. W chwili pisania tego posta, SW:U nie została wydana w wersji polskiej, ale istnieje spora szansa, że wkrótce się to zmieni.

Zasady gry nie różnią się wiele od tych, które znamy z wersji podstawowej (jeżeli nie znasz jeszcze Small World, to zachęcam do zapoznania się z recenzją). W tym tekście odniosę się tylko do różnic między Underground, a podstawową wersją gry.

Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że Small World Underground, to wciąż stary, dobry Small World. Jeżeli SW nie przypadł komuś do gustu, to szansa, że polubi Underground, jest bardzo mała. Dalej mamy chaos na planszy, mnóstwo negatywnej interakcji oraz grafiki narysowane w tym samym stylu (osobiście, uwielbiam grafiki w SW, ale wiem, że są osoby, które uważają je za zbyt infantylne).

W pudełku znajdziemy mniej więcej taką samą zawartość, jak wcześniej, ale nowe rasy i zdolności specjalne wydają mi się nieco bardziej wymyślne, niż te w podstawowej wersji (choć pojawiają się też dobrze znane bonusy za zajmowanie określonych terenów). Co do samych map, to są one zbudowane z nowych typów terenów, które jednak można mniej więcej powiązać z terenami z podstawki (np. las - magiczny las). Nowością jest rzeka, która dzieli mapę na dwie części. Na tereny rzeki można wejść, ale trzeba je opuścić na koniec swojej tury (oczywiście, jest jedna rasa, której to ograniczenie nie dotyczy).

Mapa dla trzech graczy.

Najciekawszym elementem SW:U są artefakty i miejsca. Zastąpiły one żetony zapomnianych ludów, które w podstawowej wersji gry umieszczaliśmy na planszy przed rozpoczęciem rozgrywki. W czasie przygotowania do gry, losuje się kilka artefaktów i miejsc, a następnie zakryte umieszcza we wskazanych regionach. Każdego artefaktu lub miejsca pilnują dwie bestie (tj. dwa żetony, które trzeba utrudniają podbicie tych terenów). Artefakty i miejsca dają posiadającemu je graczowi dodatkowe zdolności. Są dosyć silne, więc przeciwnicy zwykle będą się starali je odbić. Miejsca przez całą grę pozostają w tym samym regionie, artefakty przemieszczają się wraz z jednostkami gracza, który je posiada. Ta drobna zmiana w zasadach spowodowała, że gra jest ciekawsza i jeszcze bardziej dynamiczna. W klasycznym SW walczymy wyłącznie o dominację w określonych regionach, w Underground trzeba brać pod uwagę dodatkowy czynnik, jakim są artefakty. Trzeba też pamiętać, że artefakty i miejsca, choć potężne, to jednak nie są warte podboju "za wszelką cenę" - musimy decydować, czy lepiej odpuścić walkę i pozwolić przeciwnikowi przejąć kontrolę nad tymi elementami, ale w zamian podbić więcej, spokojniejszych regionów. 

Miejsca i artefakty - każde ma inne zdolność (są opisane w instrukcji).
Ostatnia rzecz, jaka różni Small World Underground od zwykłej wersji, to nieco mroczniejsze grafiki. Podkreślam, "nieco" - to wciąż radosny Small World. Dbałość o szczegóły oraz samo wykonanie gry są na takim samym, najwyższym, poziomie, jak w podstawowej wersji gry.

Bestie, które strzegą artefaktów i miejsc. Niestety, pomimo różnych grafik, nie mają unikalnych zdolności.
Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem Small World lub Small World Underground, to polecam wybrać tę wersję, która bardziej przemawia do Was konwencją i grafikami. SW:U jest nieco ciekawszy (wspomniane już artefakty i miejsca), ale też ma te kilka zasad więcej. Jeżeli natomiast macie już podstawową wersję gry i zastanawiacie się nad dokupieniem Underground, to jak najbardziej polecam takie rozwiązanie. Nowe mapy i kilka nowych zasad wprowadzają powiew świeżości. Rasy i zdolności z obu gier i wszystkich dodatków można ze sobą mieszać (choć w niektórych przypadkach będzie musieli skorzystać z odwzorowania jednym typów terenów na inne). Możliwe jest też wykorzystanie dodatku Tunele, aby połączyć obie wersje gry i grać równocześnie nad i pod ziemią.

Żetony wszystkich nowych ras.

Autor: Philippe Keyaerts
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 40-80 min
Wiek graczy: powyżej 8 lat
Kategoria: taktyczna
Wydawca: Days of Wonder
Zdjęcia wykorzystane w tekście są mojego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz