środa, 16 stycznia 2013

Dixit

Gra, w której rozgrywkę kształtuje nasza wyobraźnia? Dixit! Zasady są bardzo proste: jeden z graczy, nazwijmy go narratorem, w tajemnicy wybiera kartę przedstawiającą nieco bajkowy rysunek, a następnie deklaruje, z czym mu się owa karta kojarzy. Pozostali gracze (przy lekkim narzekaniu: “cooo? nie mam nic pasującego....”) wybierają spośród swoich kart najlepiej pasującą do podanego skojarzenia. Narrator tasuje wszystkie karty, rozkłada na stole i zaczyna się zabawa. Oczom graczy ukazuje się kilka zupełnie różnych obrazków, spośród których muszą wskazać kartę należącą do narratora. Brzmi prosto, lecz nie jest to takie łatwe zadanie.

Charakterystyka

 1. Gra wymaga użycia wyobraźni. I to w dużych ilościach. Wymyślenie skojarzenia, które będzie nie za łatwe (nie wszyscy gracze powinni je odgadnąć), lecz równocześnie nie za bardzo skomplikowane (jeżeli nikt nie zgadnie, to narrator jest pozbawiony punktów), to naprawdę wyzwanie.
 2. Dixit zdecydowanie wyróżnia się na tle innych gier. Nie znam nic podobnego.
 3. Piękne wykonanie. Karty są wspaniałe, tor punktów w postaci skaczących króliczków również.
 4. Mimo, że to gra imprezowa, to można grać już w trzy osoby.
 5. Niektóre skojarzenia (oraz tłumaczenia narratora, dlaczego dana karta kojarzy mu się akurat w taki sposób) zwalają z nóg. Będziecie zdziwieni dowiadując się, co też siedzi w głowach Waszych znajomych!
 6. Gra zasłużenie obsypana nagrodami (m. in. zwycięzca Spiel Des Jahres 2010).


Plusy

 1. Przepiękne ilustracje na kartach. Na pierwszy rzut oka mogą się wydawać nieco infantylne, ale dla mnie jest to ich plus. “Bajkowe” rysunki pozwalają na większą swobodę przy wymyślaniu skojarzeń.
 2. Gra pozwala na rywalizację graczy w różnym wieku, zarówno doświadczonych, jak i początkujących. Oczywiście, skojarzenia w gronie dorosłych będą inne, niż wśród dzieci, ale to od graczy zależy, jaki charakter nadadzą rozgrywce.
 3. Reguły są naprawdę proste, można je opowiedzieć w 3 zdaniach.
 4. Dixit nadaje się jako przerywnik między cięższymi tytułami lub jako gra imprezowa (w dodatku Dixit Odyssey pojawiają się reguły na większą liczbę graczy).

Przykładowe karty.

Minusy

 1. Warunkiem koniecznym dobrej zabawy jest wystrzeganie się skojarzeń, które będą zrozumiałe tylko dla części graczy. Tzw. inside jokes są zdecydowanie zabronione, ponieważ mogą zrujnować przyjemność z gry.
 2. Choćbym nie wiem ile myślała, to do niektórych kart mam tylko jedno jedyne skojarzenie. Dodatkowo, czasami trudno jest unikać skojarzeń wykorzystanych we wcześniejszych rozgrywkach. Na szczęście wydano już kilka dodatków, które pomagają rozwiązać ten problem.

Dixit jest moją ulubioną grą imprezową, ponieważ sprawdza się w każdym gronie. W większości tzw. party games kluczem do zwycięstwa jest dobry refleks. Tutaj graczy ogranicza jedynie ich wyobraźnia.

Autor: Jean-Louis Roubira
Liczba graczy: 3-6
Czas gry: 30 min
Wiek graczy: powyżej 8 lat
Kategoria: imprezowe, karciane

Wydawca: Libellud, Hobbity.eu (wersja PL)
Strona www: http://en.libellud.com/games/dixit

Grafiki wykorzystane w tekście pochodzą ze strony wydawcy gry (http://en.libellud.com/games/dixit).

Pobierz tekst w pliku [epub] [mobi] [pdf]

2 komentarze:

 1. ... i te słodkie, kolorowe króliczki do podliczania punktów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadam ten tytuł od dawna i razem z córką chętnie siadaliśmy przy nim. Teraz mimo posiadania dodatków jakoś odszedł w zapomnienie. Może dlatego, że szafa powiększa się co chwila o nowe tytuły. Nie oznacza to jednak, że nie wracamy do Dixit'a

  OdpowiedzUsuń