niedziela, 2 marca 2014

Small World: Tales and Legends

Gra Small World (o której pisałam wcześniej) cieszy się sporą popularnością. Sama podstawka zapewnia spore zróżnicowanie kolejnych partii, ale twórcy systematycznie wypuszczają do niej nowe dodatki.

Tales and Legends znacznie różni się od innych dodatków do Small World, ponieważ nie znajdziemy w nim nowych ras ani zdolności. Zamiast tego otrzymujemy talię 54 przepięknie wykonanych kart wydarzeń, które mają  mniejszy lub większy wpływ na rozgrywkę.

W każdej partii losujemy lub wybieramy z talii tyle kart wydarzeń, aby było ich o jedną mniej niż planowanych do rozegrania rund (w pierwszej rundzie nie pojawi się wydarzenie). W czasie gry zawsze widać aktualnie obowiązujące wydarzenie oraz to, które wejdzie do gry w kolejnej rundzie.

Aktualne wydarzenie i talia przyszłych wydarzeń.

 Talia wydarzeń zawiera karty podzielone na trzy podstawowe grupy:
- Little Lore - mają niewielki wpływ na rozgrywkę. Stanowią jedynie urozmaicenie normalnego przebiegu gry.
- Tall Tales - oddziałują na wszystkich graczy. Potrafią nieźle namieszać w planach graczy i punktacji, ale wciąż da się do nich odpowiednio przygotować.
- Lordly Legends - wywracają Mały Świat do góry nogami. Ich efekty potrafią dać sporą przewagę części graczy, pozostałych nieco pogrążając.
Każda z grup jest oznaczona odpowiednim symbolem na karcie. Wybierając wydarzenia do konkretnej rozgrywki możemy więc zdecydować, jak bardzo mają one oddziaływać na standardowy przebieg gry.

Przykładowe karty z grupy Tall Tales.
Ponadto, karty podzielone są na sześć zestawów tematycznych:
The Gods must be Crazy
One for the Ages
Miracles for Sale!
Bloody well right
A Wind of Change
Pax "the Menace"
Są to tematy, które pozwalają wybrać wydarzenia podobnego typu i przez to nadać rozgrywce określony charakter (np. Bloody well right to w większości wydarzenia zmieniające zasady podbojów lub premiujące ataki).
Przykładowe karty z grupy Lordly Legends.
Zalety:
- piękne ilustracje,
- ciekawe urozmaicenie podstawowej gry,
- podział kart na grupy tematyczne i według wpływu na grę,
- 54 karty dają wystarczającą różnorodność do rozegrania kilkudziesięciu rozgrywek.
Wady:
- dodatek nie ukazał się po polsku (wystarczy, że jeden z graczy przetłumaczy treść karty wydarzeń dla wszystkich),
- wydarzenia zwiększają losowość gry.
Przykładowe karty z grupy Little Lore.
Dodatek został zaprojektowany z myślą o podstawowej wersji gry, ale zdecydowaną większość wydarzeń można wykorzystać również w wersji Underground. Wyjątkiem są wydarzenia dotyczące konkretnych typów terenu, można jednak skorzystać z odwzorowania, np. las odpowiada Mushroom Forest, tereny magiczne - Mystic Crystals, itp.
Tales and Legends to bardzo ciekawy dodatek, wnoszący powiew świeżości do jednej z moich ulubionych gier.

Zdjęcia wykorzystane w tekście są mojego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz