wtorek, 22 stycznia 2013

TOP 3 - gry z mapą

Zauważyłam, że na planszach przedstawiających mapę (rzeczywistego świata) gra się inaczej. Dlaczego? Ponieważ wiele osób przenosi na grę doświadczenia z realnego życia. Np. w grze Dracula przemieszczając się po mapie Europy lubię “odwiedzić” miasta, w których byłam. Oczywiście, na pierwszym miejscu jest przyjęta w grze strategia, ale jeżeli mam do wyboru dwie równie dobre drogi, to zdecyduje sympatia dla danych miast.

Mapa Europy w grze Dracula.

Gra na mapie pomaga również łatwiej zorientować się w położeniu określonych miejsc lub zdarzeń. Znając podstawy geografii bardzo szybko znajdziemy wylosowane trasy we Wsiąść do pociągu. A skoro już jesteśmy przy geografii, to niezależnie od reszty cech danej gry, plansza w postaci mapy zawsze stanowi element edukacyjny (duży plus w czasie grania z dziećmi).

Mapa Europy w grze Wsiąść do pociągu.
 Moje TOP 3 gier z mapą:
  1. Wsiąść do pociągu. Dla mnie lider wśród gier z mapą, głównie z powodu możliwości gry w wielu regionach świata (USA, Europa, Chiny, Afryka, Szwajcaria, Skandynawia).
  2. Pandemic. Skoro już grać na mapie, to czemu nie od razu na mapie świata?
  3. Kupcy i korsarze. Ah, te Karaiby.
    Karaiby w grze Kupcy i Korsarze.
    Inne gry rozgrywające się na mapie, na które warto zwrócić uwagę:
    1. Wysokie napięcie (wiele różnych regionów: USA, Niemcy, Europa Środkowa, Francja, Hiszpania, Japonia, Brazylia, Włochy...)
    2. Zimna wojna 1945-1989 (świat)
    3. Cesarski kurier (mniej więcej obszar dzisiejszych Niemiec, południowa część znajduje się w podstawce, północna w dodatku do gry)
    4. Dracula (Europa XIX wieku) - byłoby w TOP3, ale w miejscu Polski zionie na mapie czarna dziura
    5. Antike (basen morza Śródziemnego)
    6. Fauna (świat)
    7. Brass (Wielka Brytania)
    8. Africana (Afryka)
    9. ...
    Grafiki pochodzą z portalu boardgamegeek.com

      6 komentarzy:

      1. Fajnie, że zwróciłaś uwagę na mapy w grach. Ja najbardziej lubię właśnie gry z takimi planszami.
        W kwestii edukacyjnej, trzeba uważać na to, z którego roku jest mapa np. Wsiąść do Pociągu ma mapę z 1912, więc nie da się nie zauważyć, że na mapie brakuje Polski, a obecny turecki Izmir to ówczesna Smyrna.

        OdpowiedzUsuń
      2. Daty z innych epok to jeden problem, ale zdarza się też, że graficy dosyć luźno traktują odległości geograficzne na mapach w grach :)

        OdpowiedzUsuń
      3. Akurat "przesunięcia" na mapach gier czasami wynikają z potrzeb mechaniki. Na przykład w Transeuropie miasta zostały poprzesuwane aby bardziej zbalansować rozgrywkę.

        Chyba jedne z najlepszych map (poza grami historycznymi wycyzelowanymi w każdym detalu) to są w Wysokim napięciu i morzu dodatków doń.

        OdpowiedzUsuń
      4. Oczywiście, dla dobra balansu rozgrywki jestem skłonna wybaczyć drobne modyfikacje mapy :) Z drugiej strony myślę, że jeśli zapadnie decyzja, że gra ma się toczyć w rzeczywistym świecie, to czy naprawdę trzeba go modyfikować?

        OdpowiedzUsuń
      5. Ostatnio zapadła mi w pamięci plansza-mapa z gry Caravellas. Bardzo ciekawa mapa świata (w realiach XV wieku oczywiście) nastawiona na opływanie afryki przez portugalczyków :)

        OdpowiedzUsuń
        Odpowiedzi
        1. Brzmi ciekawie. Nie słyszałam o tej grze, dzięki za podpowiedź!

          Usuń